خانهدانستنی های نوزاد شروع غذای کمکی یا سرلاک

شروع غذای کمکی یا سرلاک

27 مرداد 1400
0 639
شروع غذای کمکی یا سرلاک

شروع غذای کمکی یا سرلاک

سرلاک غذای کمکی سالمی برای نوزاد است. این محصول بصورت وسیع برای هر سن نوزاد موجود است. همچنین سرلاک از نظر طعم و قوام دارای تنوع است. در تعریف علمی می توانیم سرلاک را یک غلات مخصوص نوزاد بنامیم که دارای پروبیوتیک مفید بیفیدوس است. که این پروبیوتیک باعث تقویت سیستم ایمنی و گوارشی نوزاد شما میشود. تفاوت عمده بین غذای کودک که در منزل تهیه می شود.

و سرلاک این است که شاید در ترکیب خانگی میزان کافی آهن و مواد معدنی ضروری دیگر که برای رشد نوزاد لازم است فراهم نباشد. اما سرلاک این نیاز بدن نوزاد را تامین می کند. اما می توان این دو را به صورت همزمان هم استفاده کرد که هم از مواد مغذی سرلاک بهره ببرد و هم از طعم و مزه غذای خانگی استفاده کند. هنگامی که کودک آماده خوردن غذای جامد می‌شود، بایستی با سرلاک‌ های تک غله‌ای و غنی از آهن تغذیه را آغاز کرد. این نقطه آغازی برای کودک است تا چگونه غذا خوردن را یاد بگیرد. انواع مختلفی از سرلاک برای نوزادان مانند سرلاک برنج یا جو دوسر در بازار موجود است. برای انتخاب بهترین سرلاک در ادامه با ما باشید.

چرا زودتر از 4ماهگی نمی توانم به نوزاد سرلاک بدهم؟

دلیل اول:  3 تا 4 ماهگی  مرحله مهم رشد بدن نوزاد است. و به دلایل زیر نباید غذاهای سفت تر و جامد مثل را برای نوزاد شروع کرد.

دلیل دوم: خطر بلع نادرست نوزاد وجود دارد، زیرا تا این مرحله ممکن است سیستم هضم و جذب نوزاد هنوز به تکامل کامل نرسیده باشد.

دلیل سوم: غذاهای جامد مانند سرلاک ممکن است جایگزین شیر مادر و یا شیرخشک شود و نوزاد از طعم آن خوشش بیاد و دیگرتمایلی به خوردن شیرمادر و یا شیر خشک نخواهد داشت.

دلیل چهارم: ممکن است نوزاد شما مستعد آلرژی غذایی،عفونت، آلرژی و یا عدم تحمل لاکتوز باشد و سیستم ایمنی او بطور کامل تکامل نیافته است

دلیل پنجم:ممکن است در مدفوع نوزاد تغییری ایجاد شود زیرا نوزاد به مرحله هضم غذاهای جامد تا قبل از 4 ماهگی نرسیده است و هضم این مواد کامل انجام نمیشود.

چرا بهتر است سرلاک را بعد از چهار ماهگی به نوزاد خود بدهم؟

معمولا توصیه نمی شود که شروع غذای جامد کمکیمانند سرلاک بعد از 4 ماهگی کودک به تاخیر بیافتد، زیرا:زیرا شیر مادر در این مرحله به تنهایی جوابگو نیست و باید غذاهای کمکی آغاز شود که یکی از غذاهای کمکی می تواند سرلاک باشد. ممکن است شروع نکردن غذای کمکی اثر بدی بر روی رشد و تکامل نوزاد داشته باشد. نوزاد ممکن است با کمبود روی و آهن روبرو شود. نوزاد ممکن است مهارت های لازم جویدن، قورت دادن و یا بلع را یاد نگیرد.

منظور از سرلاک ارگانیک چیست؟

یافته‌های جدید دانشمندان در واقع تأییدی بر این باور قدیمی است که هر چیزی طبیعی‌اش بهتر است. به طور کلی، غذای ارگانیک یا طبیعی، به غذایی گفته می‌شود که بدون دخالت یا بدون مصرف آفت‌کش‌ها، کودهای شیمیایی و ترکیبات اصلاح شده ژنتیکی تولید شده باشد.

فواید استفاده از محصولات ارگانیک:برای انتخاب بهترین سرلاک برای کودک ذلبندتان به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. ارزش غذایی بالاتری دارند.میزان ویتامینC، کلسیم، منیزیم، آهن و فسفر در مواد غذایی ارگانیک بیشتر است.
 2. مواد غذایی ارگانیک حاوی آنتی اکسیدان بیشتری می باشند. در مواد غذایی ارگانیک آنتی اکسیدان PHENOLIC بیشتر یافت می‌گردد (۵۰ درصد بیشتر از محصولات غیر ارگانیک). چراکه آفت کش‌های مصنوعی تولید این مواد را در گیاهان کاهش داده اما کودهای حیوانی و آلی بکار رفته در کشاورزی ارگانیک تولید آنها را افزایش می‌دهد.
 3. کمتر سمی هستند. محصولات ارگانیک سالم تر بوده و به بقایای آفت کش‌های آلی کمتر آلوده می‌باشند. همچنین این محصولات فاقد افزودنی‌های غذایی بوده و طبعا سالم‌تر می باشند.
 4. خوشمزه و خوش طعم‌تر هستند. یکی از دلایل آن این است که محصولات ارگانیک پس از برداشت در مدت زمان کمتری به دست مصرف کننده رسیده و تازه‌تر می‌باشند. و همچنین در محصولات تهیه شده به روش تجاری، با فرآوری‌ها و دستکاری‌هایی که بر روی آنها صورت می‌گیرد تنها به ظاهر، رنگ، بالا بردن ماندگاری، افزایش تولید و مقاوم کردن آنها در برابر صدمات ناشی از حمل و انبار داری توجه می شود و نه کیفیت و ارزش تغذیه ای آن.
 5. تولید کنندگان محصولات ارگانیک از استانداردها و دستورالعمل های بسیار سخت گیرانه‌ای تبعیت می‌کنند. که احتمال آلوده شدن اینگونه محصولات به مواد شیمیایی و سمی به حداقل ممکن می‌رسد.

 

شما میتوانید جهت  تهیه انواع سرلاکها از بهترین برند های روز غذایی کودک دنیا به بخش غذای کودک سایت بی بی فود مارکت مراجعه نمایید.

انتشار در :

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0
  0
  سبد خرید
  سبد خالی استصفحه اصلی